II Licheń 2006

II Rodzinna Pielgrzymka Licheń 22-23.04.2006 r.

„Maryjo Matko nasza”

do pobrania Śpiewnik- plik doc.

Dzień pierwszy: 22.04.2006

         Wybór miejsca kolejnej pielgrzymki nastąpił już w drodze powrotnej z Jasnej Góry. Wszyscy chcieliby pojechać do Lichenia. Przygotowania do pielgrzymki rozpoczęliśmy już na początku roku Tym razem zaproponowaliśmy udział w naszym rodzinnym pielgrzymowaniu dla ks. proboszcza Stanisława, który propozycje chętnie przyjął i włączył się w przygotowanie pielgrzymki. Z Dobrego Miasta wyjechaliśmy 22 kwietnia o godz. 7.00.

          W drodze do Olsztyna odmówiliśmy modlitwę poranną oraz modlitwę do patrona kierowców św. Krzysztofa o szczęśliwą jazdę i za kierowcę. W Olsztynie dołączyli pozostali członkowie naszej rodziny. Wówczas Andrzej i Janek przywitali wszystkich uczestników pielgrzymki a szczególnie naszego duszpasterza ks. Stanisława

           I tak rozpoczęliśmy nasze kolejne pielgrzymowanie z modlitwą i śpiewem. Jola i Adam wydrukowali specjalne śpiewniki z których korzystaliśmy w drodze. W podróży odmawialiśmy poszczególne części Różańca tak, aby każdą tajemnicę odmawiała inna osoba. Rozważania poszczególnych tajemnic różańca przedstawiał ks. Proboszcz, a my dołączaliśmy jeszcze intencje osobiste spisane na kartkach.

          Pierwszym miejscem w którym zatrzymaliśmy się było Sanktuarium Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach (Kujawy). Niestety trwał tu remont i mogliśmy podziwiać z zewnątrz piękny przykościelny plac z figurą M. B. Niepokalanej i kolumnę z XVII w. z Krzyżem Pana Jezusa oraz ołtarz polowy przy, którym odmówiliśmy modlitwę. Sanktuarium tym opiekuje się zakon Oblatów.

         Następnie zajechaliśmy do Strzelna – miasta w którym zachowały się budowle pamiętające początki naszego państwa. Tam czekał już na nas przewodnik-Damian  damianrstrzelno@wp.pl . Zobaczyliśmy Bazylikę Św. Trójcy- budowlę romańską z XII/XIII w. a w niej ołtarz Krzyża Św. z relikwiarzem 658 relikwii. Mogliśmy uczestniczyć w ceremonii odsłonięcia Obrazu – Krzyża Świętego. Zwiedziliśmy przepiękną rotundę z 1133 r. z cegły i. kościół św. Prokopa, w której wszystkie panny mogły się modlić do świętego Prokopa o dobrego chłopa. Przewodnik ciekawie opowiadając wzbudził nasze zainteresowanie miejscem o ogromnej wartości artystycznej i zabytkowej wpisanej w dziedzictwo sztuki romańskiej Europy. Znajdują się tam fantastyczne malowidła na konfesjonałach, a także przepiękna polichromia.

          Żegnamy się ze Strzelnem i ruszamy w dalszą drogę prosto do Lichenia.

          Około 16-stej dotarliśmy do celu. Zatrzymaliśmy się w miejscu objawień w Lasku Grąblińskiim. Przed Kaplicą Objawień ks. Stanisław zapoznaje nas z historią tego świętego miejsca. Tu też odmawiamy różaniec – Tajemnicę Światła. Właśnie w tym miejscu Matka Boża prosiła pasterza Mikołaja Sikatkę aby ludzie odmawiali różaniec. Każdy z nas miał osobiste intencje spisane na karteczkach, które odczytywała Jola pomiędzy Tajemnicami Różańca. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej wśród pięknej zieleni i przyrody. Tematem rozważań był człowiek. Po błogosławieństwie na koniec nabożeństwa udajemy się do Lichenia i kwaterujemy się w Domu Pielgrzyma „Arka”. Warunki pobytu w „Arce” mieliśmy bardzo dobre. Wkrótce udaliśmy się na Mszę Św. w kościele św. Doroty. O godz. 19.00 nastąpiło odsłonięcie obrazu M.B.Licheńskiej – Bolesnej Królowej Polski. Ofiarę mszy sprawował w koncelebrze również nasz proboszcz – ks.Stanisław. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Dzień drugi: 23.04.2006

          Niedzielę rozpoczęliśmy poranną mszą a następnie udaliśmy się na zwiedzanie sanktuarium a w szczególności nowej, wspaniałej bazyliki która wywarła na nas niesamowite wrażenie swoja wielkością , kolorystyką i symboliką. Ta świątynia to wotum dziękczynne Bogu od Polskiego Narodu. Wśród wielu tablic dziękczynnych znajdujemy też tablicę darczyńców z naszej rodziny – Ewy i Andrzeja Kubińskich. Bazylika Licheńska jest pierwszą w Polsce a ósmą w Europie i dwunastą na świecie pod względem wielkości . Budowę rozpoczęto w 1994 roku a ukończono w 2004 roku. Do świątyni prowadzą 33 stopnie ,które symbolizują lata życia Chrystusa na ziemi. Budowla posiada więcej symbolicznych liczb : 365 okien – tyle ile jest dni w roku i 52 drzwi – tyle ile jest w roku jest tygodni .Zbudowana na planie krzyża łacińskiego pięcionawowa świątynia posiada dwie kondygnacje. Po lewej stronie fasady znajduje się wieża widokowa a po prawej dzwonnica z ważącym 15 ton dzwonem „Maryja Bogurodzica” – największym w Polsce . Rozmiary bazyliki : długość 139 m ,szerokość 77m ,wysokość kopuły 82m , średnica kopuły 26 m, wysokość wieży 141m, liczba miejsc wewnątrz świątyni – 15 tys. T Sanktuarium opiekują się księża z Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

          Budowniczym był ksiądz – kustosz Eugeniusz Makulski, któremu sanktuarium zawdzięcza dynamiczny rozwój, mimo przeszkód ze strony komunistycznych władz. Obecnym kustoszem jest ksiądz Wiktor Gumienny. Z prawdziwym żalem opuszczamy to wspaniałe sanktuarium i udajemy się w drogę powrotną . Nie jest to koniec naszych odwiedzin w Sanktuariach Maryjnych. Zatrzymamy się jeszcze w miejscowościach Skąpe i Obory , które zaproponował ks. Stanisław. Wcześniej jednak zatrzymaliśmy się na tamie we Włocławku przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć ks. Jerzy Popiełuszko. Zapaliliśmy znicz na miejscu tego tragicznego wydarzenia. Byliśmy wzruszeni tym bardziej, że przyjechaliśmy w dniu Jego imienin. Po krótkim pobycie na tamie ruszamy w dalszą drogę powrotną drogę do miejscowości Skępe na Kujawach do odwiedzenia ojców Bernardynów . Opiekują się oni cudowną figurą Matki Boskiej Skępskiej, przedstawiającą młodą dziewczynkę, lekko pochyloną w prawą stronę ze złożonymi na piersiach rękami do modlitwy. Kult maryjny na tych ziemiach trwa już ponad 500 lat. Rozpoczął się w 1490r od objawień Matki Bożej w przydrożnym lesie. Jest to jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w diecezji płockiej. Wzdłuż muru sanktuarium rośnie kilka imponujących dębów – pomników przyrody. Więcej informacji o klasztorze i sanktuarium http://www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/skepe/.

          Kolejnym i ostatnim etapem pielgrzymowania była miejscowość Obory z Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z cudowną figurą Piety Oborskiej trzymającej Pana Jezusa na kolanach. Kościół i klasztor karmelitański pochodzą z okresu barokowo-rokokowego – XVII-XVIII wiek. Z historią kościoła, ołtarzy, podziemia klasztoru, katakumb i zakonu zapoznał nas brat z Karmelu. Ciekawostką jest fakt ,że na tutejszych organach w 1824 roku grywał 14 letni Fryderyk Chopin podczas wakacji . Więcej informacji na http://www.obory.com.pl.

          I tak wypełniliśmy bogaty program II pielgrzymki. Wkrótce dotarliśmy szczęśliwie do Dobrego Miasta i wzajemnie podziękowaliśmy sobie za bardzo udaną pielgrzymkę. Szczególne słowa podziękowania skierowaliśmy do ks. Stanisława za prawdziwie ojcowską opiekę, gorliwą modlitwę i śpiew oraz znakomitą wiedzę historyczną i miejsca z którymi nas zapoznał.

mapa Pielgrzymka II licheń

Galeria z Pielgrzymki do Lichenia

do pobrania Śpiewnik- plik doc.